Původ příjmení Puršl

Text dotazu

Dobry vecer rad bych ziskal nejake informace o
prijmeni Puršl dekuji J.Puršl

Odpověď

Dobrý den, kniha Naše příjmení přibližuje vznik příjmení Purš, Puršl následovně: "z příjmení Pureš, odvozeného z osobního jména Burghard [burg = hrad, hart = tvrdý]; též z Bureš (se zánikem -e vlivem nepřímých pádů) [ze specifické podoby jména Jan - Burian = bouřící Jan; burda ve staročeštině také = bouře, svár, hádka, hřmotný člověk či naopak malý zavalitý člověk, člověk neposedný, nepokojný]; též z německého Bursche = mladík".

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004, str. 150.

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.

Ke dni 9.5.2007 žilo v České republice 30 mužů a 30 žen s příjmením Puršl/ Puršlová.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx