Původ příjmení Pazderka

Text dotazu

Prosím o sdělení původu příjmení Pazderka, předem děkuji.

Odpověď

Jmeno, o ktere se zajimate, ma puvod od slova pazderna.
1.Pazderna/ pazdernice/ pazderka = staveni slouzici jako susarna a upravna (lamanim a drhnutim, oddelovanim vlaknitych casti od drevitych stonku) namoceneho lnu a konopi. Pazderi, pazdero = drobny odpad obsahujici drevite casti stonku, ktere se uz nehodi k spradani. Je vysoce horlave a pouzivalo se jako surovina pro vyrobu desek napr. v nabytkarskem prumyslu. 2. rovnez jako chatrc pro ubytovani chudaku. 3. (prenesene) neupravene, rozcuchane vlasy (podobne jako "vrabci hnizdo").
Prijmeni Pazdera, Pazdernik, Pazderka - z kategorie podle stavu a zamestnani. Jiste mnoheho z tech, kdo v pazderne pracovali, nenazyvali jenom pazdernikem, ale urcite i pazderou a pazderkou. V tom pripade je jmeno odvozeno od zamestnani pocestneho, patrne ne prilis kvalifikovaneho. Ale pro ty, kteri museli v pazderne bydlet, to bylo ubytovani nouzove, nepohodlne, jen o stupinek lepsi nez ve stodole.
Pro zajimavost nejstarsi znamy doklad na jmeno Pazdero je z roku 1344, na Pazderu az z roku 1497. Ve zdroji, ze ktereho jsem cerpala, o jmene Pazderka nejsou nejstarsi zpravy uvedeny.
Zdroj:
MATES, Vladimir: Jmena tajemstvi zbavena. Mala encyklopedie nejcastejsich prijmeni. Dil II. Jmena na 251. - 501. miste. Adam - Zizka. - Praha: Epocha, 2003.