Původ příjmení Maťha

Text dotazu

Dobrý den,
 moje babička se narodila jako Maťhová. Ráda bych se dozvěděla něco o
 původu tohoto příjmení.
 Děkuji Moc.

Odpověď

Dobré odpoledne,

odpověď na Váš dotaz jsem čerpala z knihy Naše příjmení od Dobravy Moldanové.

Maťha (taktéž Maťcha) vychází z osobního jména Matěj, cituji:

"Matěj (1218 Mathey): z hebr. osobního jména Mattith-jáh = dar boží"

Zdroj:
Moldanová, Dobrava, 1936-. Naše příjmení. Dobrava Moldanová. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1983. 289 s. (Malé encyklopedie).

Pokud budete mít ještě nějaké otázky, neváhejte mě kontaktovat.