Původ příjmení Martínek

Text dotazu

Mohla bych dostat informaci k příjmení Martínek?

Odpověď

Dobrý den,
i příjmení "Martínek" je vysvětleno v obou níže zmíněných publikacích.
Příjmení mohlo být odvozeno z osobního jména Martin (z latin. Martinus, což je přídavné jméno ke jménu Mars = bůh války = Martův, zasvěcený bohu Martovi). Příjmení ovšem mohlo být odvozeno také z lidového pojmenování pro výtržníka (= martínek). Původně se jednalo o přezdívku čeledína, který na svátek sv. Martina neměl místo.
Ke dni 9.5.2007 žilo v České republice 2921 mužů a 3093 žen s příjmením Martínek/ Martínková.

Použitá literatura a zdroje:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx