původ příjmení Marcín

Text dotazu

Dobrý den, rád bych věděl původ mého příjmení
Marcín, údajně by naši předci měli pocházet z Itálie...Ale mě se to podle
jména nezdá. Můžete mi prosím poradit? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Marcín (nebo také krátce - Marcin) bylo odvozeno z nářeční podoby osobního jména Martin. Martin je jméno latinského původu (z lat. Martinus, což je přídavné jméno k Mars - římský bůh války) a znamená "Martův, martovský, zasvěcený bohu Martovi", přeneseně "bojovný".

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 113. ISBN 80-86781-03-8.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006. Str. 208. ISBN 80-200-1349-0.

* RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme? : encyklopedie křestních jmen. Praha: Libri, 2003. Str. 408. ISBN 978-80-7277-197-4.