Původ příjmení Lněnička

Text dotazu

Chtěl jsem Vás požádat o význam a původ příjmení Lněnička/ Něnička. V Čechách se toto příjmení vyskytuje nejčastěji v okolí Prahy, ale pár
záznamů bylo i na Moravě. Původní příjmení bylo Něnička, L na začátek bylo přidáno až později.Hledal jsem všude možně (i na genealogických stránkách), ale bohužel, zatím bezvýsledně.

Odpověď

Lněnička = lněná tkanina
Něnička = zkomolenina Lněničky (to je přesně naopak, než uvádíte Vy, takže si můžete vybrat, co je zkomoleninou čeho.)
(Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha 2004)

Pro více informací se zkuste obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český:
www.ujc.cas.cz