Původ příjmení Kotajný, Dänemark

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych zjistit původ příjmení Kotajný (pradědeček pocházel z Třince zemřel roku 1905), dále Dänemark (také kolem Třince prababička zemřela 1906). Chci zjistit něco víc o svých předcích, tak to zkouším všemi směry.

Odpověď

Dobrý den,
konkrétně příjmení Kotajný není bohužel v nám dostupných publikacích uvedeno. Osob s příjmením Kotajný/Kotajná žije v České republice poměrně malý počet. Konkrétně se jedná o 11 mužů a 33 žen (Statistiky Ministerstva vnitra ČR, server Kde Jsme: www.kdejsme.cz ) žijících  ve Vámi zmíněném Třinci, dále pak v Českém Těšíně a Černošicích (ženy dále v Havířově, Tachově a Pardubicích).
Pravděpodobně tento nepočetný výskyt jména na území ČR zapříčinil, že výklad příjmení Kotajný nebylo zařazen do žádné z publikací, jež se věnují výkladu původu českých příjmení.

Není ovšem vyloučené, že toto příjmení bylo odvozeno, podobně jako příjmení Kotan,  z osobního jména Chotěbor (toužící po boji) či z osobního jména Gottfried (boží mír).

Příjmení Dänemark je na českém území doloženo již v 18. století. Patří do kategorie příjmení odvozených z místních názvů.  V tomto případě  z názvu státu Dänemark = Dánsko.
I v tomto případě není počet současných nositelů tohoto jména příliš velký. Jedná se o 13 mužů a 9 žen  (z Třince, Českého Těšína a Prahy).

Bohužel, informací o předcích je k dispozici většinou velmi málo. Základními dokumenty jsou při genealogickém pátrání matriční zápisy, gruntovní knihy, popřípadě kroniky vesnic a další archivní materiály.
Cenné rady a pomoc při sestavování rodokmenu Vám mohou poskytnout následující knihy a internetové stránky:
* PETERKA, Josef. Cesta k rodinným kořenům aneb Praktická příručka občanské genealogie. Praha : Libri, 2006. 137 s. ISBN 80-7277-307-0.
* SVOBODA, Vladimír. Minimum o rodokmenu. Praha : Olympia, 1998. 78 s. ISBN 80-7033-549-1.
* ŘÍČAŘ, Kristoslav. Občanská genealogie. Praha : IZ, 2000. 136 s. ISBN 80-240-1080-1.
* MAREČKOVÁ, Marie. Příručka praktické genealogie : jak sestavit rodokmen.Praha ; Litomysl : Paseka, 2005. 193 s. 80-7185-769-6.
* ŘÍČAŘ, Kristoslav. Úvod do genealogie : kdo jsou moji předkové a odkud přišli? Praha : Horizont, 1995. 94 s. ISBN 80-7012-082-7.
* Genea: http://www.genea.cz/
* http://www.genealogie.cz
* http://www.rodclan.cz/index.php?PHPSESSID=d7c83857b7db0974f346d5dacfd05b29

Bezesporu velkou výhodou pro Vás může být, že Zemský archiv v Opavě již dokončil digitalizaci matrik. Matriky jsou volně k nahlédnutí přes internet: http://matriky.archives.cz/matriky_lite/

Použité zdroje:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1. vyd.Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha : Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)
* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze : Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)