Původ příjmení Karfus

Text dotazu

Zajímá mě původ příjmení Karfus a jeho rozšíření. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, podle D. Moldanové (Naše příjmení, Praha 2004) vzniklo jméno Karfus zřejmě redukcí z osobního jména Gervasius, méně pravděpodobná je možnost, žejméno pochází z němockého obecného pojmenování Gaulfuss=koňská noha, které označovalo člověka se zdeformovanou nohou.
Pokud jde o rozšíření, nám dostupné prameny jméno neuvádějí. Zkuste se obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český (www.ucl.cas.cz).