Původ příjmení Kadaně

Text dotazu

Dobrý den,
snažím se dopátrat původ příjmení Kadaně. Dopátral jsem se, že nejvíce se vyskytovalo v Komušíně u Horažďovic (většinou Střelské Hoštice) od roků 1700 (a již 1650)
Podoba byla Kadan, Kadanie, Kadaně.
Rád bych věděl z čeho vzniklo a kde je původem pokud to jde zjistit. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kadaně používá v České republice celkem 57 lidí. Původní oblastí, kde se jméno v historii vyskytovalo, je pomezí jihu a jihozápadu Čech, tedy Strakonicko, Sušicko, Horažďovicko.

Příjmení je odvozeno od místního jména - Kadaně. Název města Kadaň zase pochází od osobního jména Kadan, Kadanův (dvůr).

Použité zdroje

PROFOUS, Antonín, ŠMILAUER, Vladimír a SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1947-1960. 5 sv.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.