Původ příjmení Hlína

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na to, jak zřejmě mohlo vzniknout příjmení Hlínová, Hlína? Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den, podle knihy Dobravy Moldánové Naše příjmení vzniklo příjmení Hlína ze slova obecného významu a znamená kopáče hlíny nebo toho, kdo zdí hlínou místo maltou. Příbuzné tomuto příjmení jsou Hlinák, Hliňák (z místního jména Hlína u Třeboně) či Hliněnský, Hliněný, Hlinka, Hlínka, Hlinský (z místního jména Hlinsko). Ministerstvo vnitra k 7. 5. 2007 evidovalo 143 nositelů tohoto jména v pořadí četnosti na 5805. místě a 154 nositelek v pořadí četnosti na 5631. místě.

Zdroje:

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- Vyd. 2., upr.. -- Praha : Agentura Pankrác, 2004. -- 229 s.

Ministerstvo vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx