Původ příjmení Gargulák

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych Vás požádal o zjištění původu mého příjmení. Toto příjmení zní Gargulák. Zajímalo by mě lingvisticky, z čeho toto příjmení vychází. Pocházím ze Zlínského kraje, kde je dle mých informací toto jméno nejvíce rozšířeno.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Vaše příjmení vzniklo z moravského apelativa gargula = karkule. Což na Hané znamenalo plátěný čepec.

Podle statistik ze serveru www.kdejsme.cz se zdá, že je příjmení Gargulák/ Garguláková skutečně nejrozšířenější v okolí Zlínského kraje. Dle těchto statistik žilo v roce 2011 v České republice 547 osob s tímto příjmením. Z toho 275 mužů a 272 žen. Nejčastěji pak ve Vsetíně, Zlíně, Vizovicích či Šumperku.

Zdroje:

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)