Původ příjmení Freml

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakého původu je
příjmení Freml.

Odpověď

 Dobrý den,
příjmení Freml jsme nalezli pouze v knize Josefa Beneše Německá příjmení u Čechů, a to ve dvou zmínkách. Jednak se vyskytuje společně se jménem Frömel ve skupině příjmení, která vznikla z adjektiv, dále cituji: "Příjmení z adjektiv se vyskytovala a vyskytují též ve zdrobnělé podobě, a to s příponou -el, -l. ..Frömel,...". A jednak v příjmeních vzniklých z adjektiv vyjadřujících způsob chování. Významově souvisí s následující skupinou jmen:
"...Feiner - Fromm (ze středohornoněmeckého vrum, vrom - řádný, dobrý, významný, statečný, apod. též také "zbožný"), Fromek, Frumar, Fremr - Frim, Frimmer, Frimer - Frömel, Fröml, Fromelius, Freml,.."
V dalších, níže uvedených publikacích jsme příjmení Freml nenalezli.

Zdroje:
*Německá příjmení u Čechů / Josef Beneš. -- Vyd. 1.. -- Ústí nad Labem :
Univerzita J.E. Purkyně, 1998. -- 2 sv. ; 30 cm *Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- Vyd. 2., upr.. -- Praha : Agentura Pankrác, 2004. -- 229 s. ; 24 cm S pozdravem *Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení / Vladimír Mates. -- Vyd. 2.. -- Praha : Epocha, 2002. -- 319 s. ; 21 cm *Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem / Vladimír Mates.
-- 1. vyd.. -- Praha : Epocha, 2004. -- 298 s. ; 22 cm