Původ příjmení Chládek

Text dotazu

Chtěl bych se dozvědět něco o původu svého příjmení Chládek a o tom kolik lidí v ČR je nositelem tohoto příjmení, popřípadě jestli se vyskytuje někde v zahraničí, pokud ano, kde nejčastěji. Děkuji moc předem.

Odpověď

Podle knihy Vladimír Mates. Jména tajemství zbavená. II.díl. Praha, Epocha, 2003. je jméno Chládek 391. nejrozšířenější příjmení, páté nejčastější od CH, v ČR má být 3375 Chládků.
Příjmení Chládek patří k těm, jež byla odvozena "z vlastností tělesných a duševních". Pohled na jména příbuzná, zvláště nezdrobnělá Chlad, Chlád, Chladný napoví, že by se zřejmě mohlo jednat o lidi bez přílišného temperamentu (nebo svůj temperament plně krotící), rezervované, kteří hned jen tak s každým nenaváží styk, lidi střízlivé, rozvážné, chladně kalkulující. Pak je zde k úvaze další "materiál", jen původní teorii nepopírá, ale má na mysli staronovou definici chládku jako místo zastíněné před palčivými slunečními paprsky, kde se to krásně odpočívá a lenoší. Ovšemže někteří předkové dnešních Chládků dostali svá jména právě pro svůj nekonstruktivní postoj - či spíše polohu, trávenou až příliš často v popsaném prostředí. Je ještě jedno staré slovní spojení a to "chladiti někoho kyjem". Učinit někoho chladným pomocí klacku, to ovšem bývalo odměňováno pobytem v chládku. Tolik citát z knihy. O další informace se můžete obrátit na Ústav jazyka českého.