Původ příjmení Brettschneider

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mne původ příjmení Brettschneider.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Příjmení Brettschneider je příjmení  německého původu z období střední horní němčiny (cca 1050 až 1350 n. l.), které původně označovalo pracovníka na vodní pile nebo nájemce pily. Původní podoba jména ze střední horní němčiny je "bret-snidaere", které se vyvinulo do dnešní podoby  "Brett-Schneider“.

Zdroj: http://wiki-de.genealogy.net/Brettschneider_(Familienname)

Brettschneider/Pilař (pilař=majitel vodní pily), řemeslník pracující se dřevem

Další formy jména: Brettschneider, Bretšneider, Bretšnedr, Bretšnaider, Bretšnaidr, Bretšnajdr, Bredšnajder

Německé složené jméno z názvu povolání. Příjmení z názvů řemesel a zaměstnání, pro něž bylo příznačné řezání, stříhání, mají v základní části  -schneider

Zdroj: BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně, 1998. Vyd. 1. 384 s. ISBN 80-7044-212-3

Publikace Naše příjmení autorky Doubravy Moldanové z roku 2004 uvádí výklad hesla na str. 34:

Brettschneider, Bretschneider, Bretšnajdr, Bretšnaidr – z německého slova obecného významu Brettschneider = výrobce prken, truhlář

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení.  Praha: Agentura Pankrác, 2004. Vyd. 2. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Autorka Miloslava Knappová uvádí v publikaci Naše a cizí příjmení na straně 188:

příjmení Brettschneider se v češtině začalo užívat jako obecné označení pro donašeče, protože v románu Jaroslava Haška Dobrý voják Švejk proslavená postava fízla nesla toto příjmení

Zdroj: KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Vladimír Tax AZ Kort, 2002. 256 s. ISBN 80-238-8173-6.