Původ příjmení Botková

Text dotazu

Jaký je etymologický původ příjmení Botková?

Odpověď

Původ příjmení Botková jsem nenašla v žádne knize, které zde máme k dispozici. Nevím, jestli jde ve Vašem případě o příjmení Botka nebo Botek.

Podle všeobecného etymologického slovníku:
Botka - jedná se o zdrobnělinu slova bota nebo jde přeneseně o obklad na spodku sloupu apod.
Bota - vznikla z francouzskeho slova botte=střevíc.
Otka (nástroj na odstraňování hlíny z pluhu nebo též k pohánění zvířat) se někdy nářečně říká botka.