Původ příjmení Borský

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na původ příjmení Borský. Děkuji

Odpověď

Vážený pane,

     Antonín Kotík ve své knize Naše příjmení (Praha 1897) uvádí na straně 149 typy příjmení naznačujících bydliště osoby, čili byl-li někdo z boru, nazýval se Borský.
     Slovník spisovného jazyka českého (Praha 1989, sv. 1) uvádí na straně 151 význam slova "bor" jako borový les (tmavý, temný, stinný, smutný, nehostinný bor) nebo jako borovice (chlapčisko jako borovice); take uvádí
bor nebo bór jako chemický prvek.
     Máte-li zájem o další informace o Vašem příjmení, obraťte se, prosím, na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html.