původ příjmení Blažo, Blážo

Text dotazu

Dobrý den, jmenuji se Jan Blažo a chtěl bych se zeptat na původ příjmení Blažo, Blážo. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Blažo je odvozeno z osobního jména Blažej. Toto jméno je přejaté z latiny, ovšem je nejasného původu a významu. Často se vykládá z řečtiny (řec. bléché) jako "bleptavý, breptavý; neobratný, tupý", popř. z řec.
"blasios", tj. trpící na zánět kloubů".

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovaly ke dni 15.7.2009 44 mužů a 57 žen s příjmením Blažo/-ová, viz http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

Dle webových stránek www.kdejsme.cz bylo registrováno nejvíce nositelů příjmení Blažo-Blažová v oblasti Havířova, Ostravy či Vsetína.

Použitá literatura:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s.
ISBN 978-80-86781-03-8.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006. 651 s. ISBN 80-200-1349-0.