původ příjmení Barosch a Derrich

Text dotazu

Dobrý den, prosím o pomoc.
Hledám původ příjmení Barosch a Derrich.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

na Váš velmi podobný dotaz jsme již odpovídali. Příjmení Barosh, v této podobě se nám vyhledat nepodařilo. Pravděpodobně proto, že v roce 2011 žil pouze jeden člověk v České republice s tímto příjmením. Podařilo se nám ale vyhledat příjmení Baroš, v této podobě. Přeposíláme odpověď z minula: Příjmení Baroš/ Barošová patří do kategorie příjmení, která vznikla z osobního jména. V tomto případě Bartoloměj, což je jméno biblické, aramejského původu. Vykládá se jako syn Talmajův, tj. zbrázděného, či také oráč, popr. i bojovný syn.

Pro zajímavost uvádíme, že v roce 2011, dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz, žilo v České republice pouze 836 osob s tímto příjmení. Z toho 421 mužů a 415 žen. Nejčastěji pak v Rožnově pod Radhoštěm, Novém Jičíně, Vlašském Meziříčí či Vsetíně.

V minulém dotazu jste se ptal po příjmení Terrich, nyní píšete Derrich. Pro jistotu přeposíláme i naši odpověď na příjmení Terrich: A příjmení Terrich/ Terrichová vzniklo z osobního jména Terricus, což je zkrácenina z Theodericus; latinské podoby germánského osobního jména Theoderich = mocný vládce, či ze starořeckého apelativa (= slovo obecného významu) terych, teřich = břicho.

Pro zajímavost uvádíme, že v roce 2011, dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz, žilo v České republice pouze 36 osob s tímto příjmení. Z toho 17 mužů a 19 žen. Nejčastěji pak v Praze, Lipníku nad Bečvou či Liberci.

A  příjmení Derrich/ Derrichová vzniklo údajně od místního názvu "Durynsko". Bohužel v roce 2011 nebyla v České republice ani jedna žijící osoba s tímto příjmením.

Zdroje:

* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze : Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)
* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat? 4. přeprac. a dopl. vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)