Původ příjmení Barcuch

Text dotazu

Dobrý den,
Můj dotaz se týká původu mého příjmení - Barcuch. Můj otec se dopátral pouze k tomu, že
dříve se na Valašsku vyskytovalo jméno Bartuch - v minulosti se snad někde na Valašsku
vyslovovalo \"t\" namísto \"c\". Proto uvítám jakékoliv jiné informace, buď přímo o
významu a původu mého jména, nebo jakékoliv další informace, které by mi pomohly v dalším
pátrání.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu jsem našla toto:
(informace k příjmení Barcuch jsem nenašla, pouze k Bartuch)

příjmení s příponami obsahující -ch
- příjmení Matuch vzniklo patrně z počátku jména Matúš. Ze jmen vzniklých z křestních jmen
obsahujících -u- se vyabstrahovala přípona -uch a utvářela se jiná jména (Jiruch:Jiří;
Maruch:Martin; Pavluch:Pavel; Volduch:Oldřich ap.)

Polská: Baluch, Bartuch, Boguch, Januch, Jaruch, Raduch, Stanuch, Taduch, Waluch, Wawruch

Kniha dále uvádí:
-přípony obsahující -š-, -ch- nejčastěji splynuly
-příjmení s příponami -ouš, -ouch vznikla též po zdloužení z -uš, - uch
Zdroj: Beneš, Josef. O českých příjmeních. Praha:Nakladatelství Čsl. akademie věd, 1962.

Myslím, že původ příjmení by šel odvodit i z jména Bartoloměj viz Moldanová, Dobrava. Naše
příjmení. Praha: Mladá Fronta, 1983.

Bartoloměj - z aramejského os. jména = Tolmajův syn, oráč; Bárt, Bárt-a (1570 Bartoloměj
jinak Bárta), Bárt-ů, Bárt-ek, Bart-ek, Bart-eček, Bart-ík, Bart-ička, Bart-ák, Bart-áček,
Bart-as, Bart-ásek, ....Bart-uš (1393 Bartus sartoris - krejčí), ... Bart-ušek atd.

Snad jsem Vám alespoň trochu Vaše příjmení přiblížila.