původ příjmení

Text dotazu

Prosím o vysvětlení významu a původu příjmení BLAŠTÍK a BORTL.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Bortl bylo dle knihy "Naše příjmení" odvozeno z nářeční domácí podoby osobního jména Bartholonäus (Bartoloměj) - jedná se o jméno aramejského původu (z bar Talmai) a vykládá se jako "syn Talmajův", tj. "zbrázděného", nebo též jako "oráč" popř. i "bojovný syn".

Příjmení Blaštík není bohužel v příručkách o českých příjmeních uvedeno. Pravděpodobně se ovšem jedná taktéž o příjmení odvozené z osobního jména. V tomto případě se základem příjmení stala osobní jména Blažej či Blahomil, Blahoslav apod.

Použité zdroje:

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? 4., přeprac. a dopl.vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.