Původ příjmení Mazín

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se dozvěděl původ příjmení Mazín. Možná pochází z Itálie. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Mazín skutečně může být italského původu - vycházelo by pak z příjmení Mazzini či Masini. Existuje také italská obec Mazzin (v místním jazyce ladinštině Mazin), původ jejího názvu je přitom nejasný. Z dostupných zdrojů není možné původ Vašeho příjmení jednoznačně určit.

Italská příjmení: seznam italských příjmení (užívaných v Itálii) abecedně: Masini. In: Jména a příjmení [online]. 21.9.2013 [cit. 19.2.2018]. Dostupné z: http://jmenaprijmeni.blog.cz/1309/italska-prijmeni.

Mazzin. In: Wikipedia, l'enciclopedia libera [online]. 6.2.2018 [cit. 19.2.2018]. Dostupné z: https://it.wikipedia.org/wiki/Mazzin.

Další použitá literatura:

FUCILLA, Joseph Guerin. Our Italian surnames. Baltimore, Md.: Genealogical Publishing, [2003]. 299 s. ISBN 0-8063-1187-8. (náhled knihy je dostupný a vyhledávání v ní možné přes Google Books)
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.
KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: AZ KORT, 2008. 249 s. ISBN 80-238-8173-6.

Použité zdroje

Souborný katalog ČR a elektronický katalog SVK PK
portál Jednotná informační brána
Internet