Původ příjmení

Text dotazu

chtěla bych jsem vědět původ příjmení Záborcová-Záborec, děkuju

Odpověď

Dobrý den,

bohužel, Vaše příjmení se nám nepodařilo dohledat v žádné nám dostupné knize o českých příjmeních. Je ovšem pravděpodobné, že příjmení Záborec bylo odvozeno od záboru = zabrání. Ke dni 9.5.2007 žilo v České republice 52 mužů a 62 žen s příjmením Záborec/Záborcová.

Se svým dotazem se můžete obrátit také na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna . Je možné, že pracovníci poradny mají k dispozici další materiály k původu českých příjmení.

Použitá literatura:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1.

vyd.Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha :

Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

* * Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. 2., opr. a dopl.vyd. Praha : Academia, 1994.

* Statistiky Ministerstva vnitra:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx