původ příjmení

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě původ mého příjmení Petruchová

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Petrucha, Petruch byla odvozena, podobně jako celá řada dalších příjmení, z osobního jména Petr ( z řeckého Petros, což je překlad aramejského képhá a znamená skála, popřípadě skalák, skálopevný).

 Ke konci roku 2016 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 167 / 3 mužů s příjmením Petrucha/Petruch a 163 žen s příjmením Petruchová. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Použité zdroje

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. 6., aktualizované a podstatně rozšířené vydání. Praha: Academia, 2017. 917 stran. ISBN 978-80-200-2656-9.

* Naše jména: www.nasejmena.cz