Původ příjmení Giklhorn

Text dotazu

Dobrý den.
Chci poprosit o zjištění původu příjmení Kiklhorn v 19 století psáno i Giklhorn.
Snažila jsem se vypátrat toto příjmení na různých stránkách ale zatím bezvýsledně.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kiklhorn je zřejmě odvozeno z německých příjmení Gicklhorn či Gückelhorn. V publikaci Deutsche Namenkunde (Gottschald 2006) se nacházejí hesla Gick, Gickler a Guck (Gück). U výrazu Gick (s. 209) autor odkazuje na původ ve slovech Gigant, gigantisch – obr, obrovský (s. 210), zatímco u výrazu Gickler uvádí původ ve slově Gaugengig(e)l – kouzelník, eskamotér, příp. blázen, šašek (s. 201). Význam výrazu Guck (Gück), resp. Gug(g) je nejasný (s. 226). V publikaci Německá příjmení u Čechů (Beneš 1998) je odkazováno na výraz gickeln – vysmívat se a na samoty Gigl a Gügel v Bavorsku (1. svazek, s. 353).

Druhá část příjmení (Horn) může podle knihy Die deutschen Personennamen (Kleinpaul 1909) poukazovat jak na hudební nástroj, tak na ozdobu helmy či erb (s. 103); příjmení Horn však může vycházet také z místních jmen v dnešním Německu a Rakousku (Beneš 1998, s. 210).

Zdroje:

BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. 359 s. ISBN 80-7044-212-3.

Signatury Studijní a vědecké knihovny v Plzni: 392A25936-1 a 392A25936-2

GOTTSCHALD, Max. Deutsche Namenkunde. 6., durchgesehene und bibliographisch aktualisierte Aufl. Berlin: Walter de Gruyter, 2006. 622 s. ISBN 3-11-018031-6.

náhled knihy dostupný na Google Books

příp. starší vydání: GOTTSCHALD, Max. Deutsche Namenkunde: unsere Familiennamen nach ihrer Entstehung und Bedeutung. 2., verm. Aufl. München: J.F. Lehmann's Verlag, 1942. 505 s.

Sig. SVK PK: 31A20365

KLEINPAUL, Rudolf. Die deutschen Personennamen: ihre Entstehung und Bedeutung. Leipzig: G.J. Göschen'sche Verlagshandlung, 1909. 132 s. Sammlung Göschen; 422.

Sig. SVK PK: IIL1/422

Použité zdroje

Souborný katalog ČR a elektronický katalog SVK PK
Internet