původ příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych znala původ příjmení "Radikovská".

Odpověď

Dobrý den,

konkrétně příjmení Radikovský není v žádném nám dostupném přehledu českých příjmení uvedeno. Dá se ovšem předpokládat, že příjmení vzniklo, podobně jako řada dalších, z osobních jmen obsahujících rad- (Radbor, Radobyl, Radomysl, Ctirad, Domarad aj.). Příjmení mohlo být odvozeno také od slova rada či radost, popřípadě mohl být předek členem nějaké rady.

Ke dni 9.5.2007 žilo v České republice 50 mužů a 60 žen s příjmením Radikovský/Radikovská.

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha : Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9.

* Statistiky Ministerstva vnitra:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx

Se svým dotazem se můžete obrátit také na Ústav pro jazyk český AV ČR - Jazykovou poradnu:: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .