Původ příjmení

Text dotazu

Můžete mi prosím zjistit původ mého jména Maňák ?

Odpověď

Dobrý den,

zmínky o pojmenování podobnému dnešní podobě příjmení Maňák se vyskytovaly již r. 1386- erga Marssonem Manyonem. Zhrubnělá podoba Maň, které má původ v osobních jménech začínajících skupinou Ma- s příponou -ň; z ženského jména Máňa ( to je zdomácnělou podobou OJ Marie, které je vykládáno jako "milovaná bohem", ale také jako "hořká", eventuálně "moře hořkosti").

Obdobně lze srovnat původ příjmení z osobních jmen - Mařák z Máří, Apoleňák z Apolena, apod.

Četnost tohoto příjmení zjistíte na internetových stránkách Ministerstva vnitra ČR, http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx .

Použitá literatura:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr.. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. 1. vyd.. Praha : Regia, 2003. 735 s. ISBN 80-86367-35-5.