původ příjmení

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě původ přijmení Dobšík a Dobšák. Obojí je z brněnského venkova z 18.století. Dále by mě zajímalo z té doby přijmení Závodník.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Dobšík, Dobšíková i příjmení Dobšák, Dobšáková vznikla stejně jako mnoho dalších odvozením od příjmení Dobeš či jeho zdrobněním. Příjmení Dobeš pak vzniklo z osobního jména Dobeslav, Doběstoj, Dobrobud či Dobročaj; někdy z osobního jména Tobiáš. A někde pak také vzniklo toto příjmení z místního jména Dobšice.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz žilo v roce 2011 v ČR 149 osob s příjmením Dobšík, Dobšíková. Z toho 78 mužů a 71 žen. Nejčastěji pak v Brně, Rosicích, Šlapanici či Moravských Budějovicích. A 64 osob s příjmením Dobšák, Dobšáková. Z toho 31 mužů a 33 žen. Nejčastěji v Šlapanici, Brně, Břeclavi či Znojmě.

Příjmení Závodník, Závodníková vzniklo odvozením z příjmení Závoda - tedy ten, co bydlel za vodou; někde také možná z místního jména Závodí (část osady). V roce 2011 žilo v ČR 366 osob s tímto příjmením. Z toho 175 mužů a 191 žen. Nejčastěji pak v Brně, Blansku, Olomouci či ve Svitavech.

Pokud by Vás zajímal původ dalších příjmení, doporučili bychom Vám, abyste si půjčila některou z níže vypsaných publikací:

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1.

vyd. Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha :

Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze : Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius:

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.) S pozdravem a přáním hezkého dne

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? 5. přepracované a dopl. vyd. Praha : Academia, 2010. ISBN 978-80-200-1888-5.

Zdroje:

* http://www.kdejsme.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)