Příjmení Žid

Text dotazu

Dobrý den, prosím o zjištění původu příjmení
 Židů. Předem děkujio za odpověď

Odpověď

Dobré odpoledne,

ve zdrojích z našeho fondu fondu jsem našla pouze vysvětlení příjmení Žid - cituji:

"1387 Petri Zyd, 1400 Joh. dictus Zid de Wetla; ze jm. národa; kdo se něčím podobal židu; mor. nář. ž. = hřib kovář; někdy snad ze sl. ždát nebo příd. jm. židký = řídký, tekutý"

Zdroj:
Moldanová, Dobrava, 1936-. Naše příjmení. Dobrava Moldanová. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1983. 289 s. (Malé encyklopedie).

V každém případě ještě můžete zkusit kontaktovat Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR: poradna@ujc.cas.cz