Původ příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych zjistit původ příjmení "Harduda" a "Bulant".
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Haruda je odvozené od příjmení Hart, které má původ v německém přídavném jménu "hart"= tvrdý, silný, statečný. Též se uvádí jaké zkratka osobního jména Hartmann (hart= tvrdý, mann= muž) nebo z 2.části osobního jména Erhart (staronemecké OJ ëra= část, hart= tvrdý.

Význam příjmení Bulant naleznete v knize: KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. V Praze : A. Kotík, 1897. 288 s. (kniha je dostupná v rámci digitální knihovny Kramerius, viz http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do ). Toto příjmení má význam něčeho nadělaného, kulatého, buclatého.

Statistiky MV ČR zmiňují toto příjmení u 251 mužů a 262 žen.

Použitá literatura:

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.