původ příjmení

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na původ a význam
příjmení Láryš popř. Larisch.

Odpověď

Dobrý den,

v dostupných zdrojích jsme nalezli pouze příjmení Laryš, Lariš, Larisch, Larysch nebo Larisz, která vznikla z osobního jména Laurentius, česky Vavřinec. Další původ je možný také z domácí podoby osobního jména Larka.

Vavřinec je jméno latinského původu, znamená "laurentský, pocházející z města Laurenta (Laurentum)"; původní význam základového slova (lat. laurus) je "vavřín", přeneseně "vavřínem ověnčený; vítězný".

Dle statistik četnosti jmen a příjmení v ČR žilo k 15.7.2009 na našem území 44 mužů a 50 žen s příjmením Láryš/Láryšová a 30 mužů a 32 žen s příjmením Larisch/Larischová.

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 103. ISBN 80-86781-03-8.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006. Str. 273. ISBN 80-200-1349-0.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR -

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx