původ názvu ulice Tomanova

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi prosím říct,podle čeho(spíš koho)vznikl název ulice Tomanova?
Děkuju :-)

Odpověď

Dobrý den,

ulice Tomanova byla   pojmenovaná po Karlu Tomanovi (vl. jménem Antonín Bernášek, 25.2.1877 Kokovice u Slaného - 12.6.1946 Praha). Karel Toman je známý především jako tvůrce lyrické, milostné a meditativní poezie. Autor bývá nejčastěji řazen do generace anarchistických buřičům (P. Bezruč, F. Gellner, F. Šrámek), jeho tvorba shrnuje zkušenosti z tehdejšího společenského dění, soustředí se především na sociální hnutí, první světovou válku, revoluce. Toman využíval prvků symbolistní metaforiky, vytvořil osobitou lyriku, kde se přírodní motivy prolínají s meditací nad lidským životem a údělem.

Mezi jeho významná díla patří např. sbírka Torzo naděje, Sluneční hodiny či Pohádky krve.

Více informací se o Karlu Tomanovi můžete dočíst např. v knize: MENCLOVÁ, Věra a kol. Slovník českých spisovatelů. 2., přeprac. a dopl. vyd. Praha: Libri, 2005. 822 s. ISBN 80-7277-179-5. nebo na internetu http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Toman, http://www.libri.cz/databaze/kdo18/search.php?zp=6&name=TOMAN+KAREL.

Význam názvů pražských ulic můžete dohledat např. v knize Lašťovka, Marek a kol. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. 1. vyd. Praha: Libri, 1997-2012. 3 sv. ISBN 80-85983-23-0.