původ názvu ulice Jana Vaita v Kladně

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych Vás tímto požádat o vysvětlení původu názvu ulice v Kladně Rozdělově jedná se o ulici Jana Vaita. Nepodařilo se mi nic dohledat. Předem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ulice je pojmenována po zámečníkovi Janu Vaitovi  (narozen 3.7.1901), který bydlel v Rozdělově. J.Vait patřil mezi četné oběti německého nacismu. Do roku 1939 nesla tato ulice naázev Široká (v době svého vzniku byla širší než ostatní komunikace), v letech 1939-1945 Mrakavska (Mrakavy je starý pomístní název zaniklé obce, dnes název lesa mezi Kladnem a Kamennými Žehrovicemi), současné jméno po Janu Vaitovi má od roku 1945.

Použitá literatura:
VYKOUK, Jaroslav. Kladenský uličník: aneb  Průvodce jmény ulic v Kladně. Kladno: Sladečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, 2007. s. 83-84. ISBN 978-80-903784-3-8.