Původ názvu obce Zeměchy

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mne původ názvu bývalé obce Zeměchy (dnes součást města Kralupy nad Vltavou). První zmínky o existenci kostela v obci pochází ze 13. století.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ještě jednou se omlouváme za opožděnou odpověď. Bohužel se nám ale nepodařilo v nám dostupných zdrojích vyhledat, jak název bývalé obce Zeměchy vznikl. Zeměchy se v České republice nacházejí dvoje. Jedny u Jimnína a jedny jako součást Kralup nad Vltavou.  Jinak se nám podařilo pouze zjistit, že na místě Vámi zmiňovaného kostela ze 13. stol. byl postaven v letech 1723-1733 barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele a to Annou Marií Toskánskou. A že v Zeměchách na okraji lesního porostu u rybníků stojí památný strom, dub zimní. Pár stručných informací můžete také najít na oficiálních stránkách města Kralupy nad Vltavou. Zasíláme odkaz:
https://www.mestokralupy.cz/mesto/historie/zemechy/

Zdroje:

* Středočeský kraj : města a obce Středočeského kraje : tradice, historie, památky, turistika, současnost. Rožnov pod Radhoštěm : Proxima Bohemia, [2009]. ISBN 978-80-904275-1-8 (váz.)

Projité zdroje:

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Zem%C4%9Bchy_(Kralupy_nad_Vltavou)
* KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 8. díl V-Ž. 1. vyd. Praha : Libri, 2011. ISBN 978-80-7277-410-4 (váz.)
* KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 3. Díl Kolí-Mi. 1. vyd. Praha : Libri, 1998. ISBN 80-85983-15-X.
* Zeměpisný lexikon ČR : Obce a sídla (N-Ž). 1. vyd. Praha : Academia, 1991. ISBN 80-200-0317-7.
* Velká encyklopedie měst a obcí ČR. 1. vyd. Praha : Arbor Sokolov a. s., 2001. ISBN 80-901534-1-0.
* PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, původní význam a změny. 1. vyd. Praha : Česká akademie věd a umění, 1960. (5. díl CH-L)
* OLIVOVÁ-NEZBEDOVÁ, Libuše.(ed.) Pomístní jména v Čechách : o čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. 1. vyd. Praha : Academia : Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky, 1995. ISBN 80-901072-8-1 (Ústav pro jazyk český AV ČR : váz.). ISBN 80-200-0554-4 (Academia : váz.).
* Lexikon historických míst Čech, Moravy a Slezska. 1. vyd. Praha : Argo, 2001. ISBN 80-7203-402-2.
* http://aleph.nkp.cz/cze/nkc