původ názvu obce Řepice

Text dotazu

Přeji hezký den,
vzhledem k úspěchu Ves roku 2012 bude jméno vítězné obce Řepice skloňováno ve všech pádech /často nesprávně/, ráda bych znala jeho původ. Kdysi se mi dostala do ruky encyklopedie jmen obcí z 19.stol. a tam bylo jméno odvozené ze staroslověnského poháru. Bohužel jsem si to neopsala, mělo by znít - chřiepiz (spřežky si nepamatuji) a snad rodu mužského.

Odpověď

Dobrý den,
původ názvu vsi Řepice je skutečně odvozen od  staročeského slova "řěpicě" (ženský rod) = číše, nádoba k pití. Jméno Řepice bylo zde původně příjmení tamního starousedlíka,  které vzniklo právě z onoho zmíněného slova.
V průběhu staletí jsme se mohli setkávat s následujícím vývojem jména obce, jak bylo zaznamenáno většinou u jmen osob:
1251 - Ywanus de Repiz
1298 Burchardus de Rzepicz
1437 - Chval de Machowicz et de Rzepicze
1498 - Jan ze Sudoměře na Řepici
1553 - zámek Rzepiczy; ves Rzepiczy celú

Doufáme, že Vám tento výklad pomohl.

Použitá literatura:
PROFOUS, Antonín; ŠMILAUER, Vladimír a SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. 5 sv.

ŠIMEK, František, ed. Slovníček staré češtiny. Praha: Orbis, 1947. 235-[II] s.