Původ názvu obce Kurojedy, Řebří, Kokašice

Potřeboval bych zjistit původ těchto obcí Kurojedy, Řebří, Kokašice. Děkuji

podle nám dostupných zdrojů jsou původy názvů jmen uvedených obcí následující:

Kokašice, něm. Kokaschitz =  ves lidí Kokašových,  staročesky kokeš, -kše = kohout, penis

Kurojedy, něm. Juratin (lid. Guratin) = ves kurojedů, tzn. lidí, kteří jedí kury (kohouty a slepice)

Řebří - název vznikl ze slova žebro (řebro ve staročeštině), řebří  nebo také řebřík ve staročeštině = žebřík

Použité zdroje

Profous, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl II, CH-L. 1. vyd. Praha: Česká akademia věd a umění, 1949. 705 s.
Profous, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl III, M-Ř. 1. vyd. Praha: Státní nakladatelství učebnic, 1951. 629 s.
Olivová-Nezbedová, Libuše et al. Pomístní jména v Čechách: o čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. 1. vyd. Praha: Academia, 1995. 520 s. ISBN 80-200-0554-4.

Jazyk, lingvistika a literatura

Knihovna města Plzně, p. o.

29.06.2015 08:00