Původ názvu obce Kurojedy, Řebří, Kokašice

Text dotazu

Potřeboval bych zjistit původ těchto obcí Kurojedy, Řebří, Kokašice. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podle nám dostupných zdrojů jsou původy názvů jmen uvedených obcí následující:

Kokašice, něm. Kokaschitz =  ves lidí Kokašových,  staročesky kokeš, -kše = kohout, penis

Kurojedy, něm. Juratin (lid. Guratin) = ves kurojedů, tzn. lidí, kteří jedí kury (kohouty a slepice)

Řebří - název vznikl ze slova žebro (řebro ve staročeštině), řebří  nebo také řebřík ve staročeštině = žebřík

Použité zdroje

Profous, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl II, CH-L. 1. vyd. Praha: Česká akademia věd a umění, 1949. 705 s.
Profous, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl III, M-Ř. 1. vyd. Praha: Státní nakladatelství učebnic, 1951. 629 s.
Olivová-Nezbedová, Libuše et al. Pomístní jména v Čechách: o čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. 1. vyd. Praha: Academia, 1995. 520 s. ISBN 80-200-0554-4.