původ názvu města Neratovice

Text dotazu

Dobrý den, rád bych zjistil původ názvu města Neratovice. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel k samotnému původu názvu města Neratovice se nám nepodařilo příliš mnoho vyhledat. Co se nám podařilo najít:

První písemná zmínka o městě Neratovice pochází z roku 1227 a je spojena s majetkovým rozdělením vsi mezi klášter sv. Jiří a kostel sv. Václava na Pražském hradě. Původ vsi, která se ale v této době nazývala Neradice = "ves lidí Neradových" je mnohem starší. Podle archeologických nálezů bylo totiž území dnešního města Neratovice poměrně hustě osídleno již v dobách pravěku.
Název Neradice byl pak chybně, uměle změněn na Neratovice podle jmen sousedních měst Lobkovice a Byškovice.

Od roku 1418 se dnešním Neratovicím říkalo Neratowitz villa, 1440 pak Neratowicze. Od roku 1854 se Neratovice nazývají Neratovicemi (tehdy osada obce Lobkovice). V roce 1868 se Neratovice přejmenovali na Neradovice a v roce 1883 opět na Neratovice, od roku 1936 se Neratovice stávají městečkem a od roku 1960 už mají statut města.

Zdroje:

* KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách a na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd.
Praha : Libri, 2000. ISBN  80-85983-16-8 (díl 4 : váz.)

* PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, původní význam a změny. 1. vyd. Praha : Česká akademie věd a umění, 1951. (3. díl M-Ř)

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Neratovice

* http://www.neratovice.cz/