Původ kořenu -drom

Text dotazu

Prosím o etymologické a sémantické objasnění výše
uvedených slov + např. biodromální (životoběžný?).
Kde je základ tohoto slova, nejvíce na internetu nalezeného jako romský
výraz pro "cesta", "cesty".
Velmi silné tušení o podobném významu a derivaci k "dráha", draga chrv.,
doroga rus... Též jednomu tanečnímu podniku v Mar. Lázních bylo před lety
(dnes?)bylo přezdíváno Kočkodrom (jen Vám pro odlehčení).
Stačí, prosím, potvrdit semantiku + původ (asi nejen romština, spíše asi
řečtina < některé starší podoby indických jazyků (rom.) ?

Odpověď

Dobrý den,
kořen Vámi zmíněných slov, tedy -drom, pochází z řečtiny - dromos = běh, dráha, (cvičiště).
* autodrom = závodní dráha pro auta. Slovo je složeninou ze slov: auto (od automobil = z francouzštiny - automobile(1890), a to podle locomobile - od latinského mobilis = pohyblivý + auto- = samo (z řeckého autos = sám)) + drom = běh dráha

* hipodrom = jízdárna. Slovo pochází z řečtiny - hippodromos = koňské závodiště. Jedná se o složeninu slov: hippos (z řečtiny) = kůň a drom (řecké
dromos) = běh, dráha.

Dalšími složeninami jsou:
* velodrom = cyklistický stadion - z francouzského vélodrome - od velocipéd
- z francouzštiny - vélocipede - z latinského velox = rychlý a latinského pes = noha + drom

* kosmodrom = základna pro kosmické lety - z kosmos (z řeckého kosmos = pořádek, svět) + drom

* dromedár = jednohrbý velbloud - z latinského dromearius - z řeckého dromas = rychlý velbloud - základ dromos = běh
* drop = stepní pták rychlého běhu - taktéž souvisí s řeckým dromos = běh.
* slovo biodromální - se užívá často ve spojení s psychologií (angl.
lifespan) - biodromální psychologie studuje individuální struktury a typy životních drah s cílem dopátrat se osobního smyslu vývoje, správné interpretace cílů, úsilí, potřeb životních plánů, hodnotových systémů.
Zaměřuje se na životní naplnění ve vztahu k životním hodnotám atd.

Použitá literatura:
* Stručný etymologický slovník jazyka českého : se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 1. vyd.. -- Praha
: Státní pedagogické nakladatelství, 1967. -- 527 s.
* Český etymologický slovník / Jiří Rejzek. -- Vyd. 1.. -- Voznice : Leda, 2001. -- 752 s.
* Encyklopédia medicíny / zostavil Oskár Kadlec. -- Bratislava : Asklepios, 1993-2004. -- 16 sv.