Původ jména Zykán

Text dotazu

Rád bych přišel na původ slova - respektive
příjmení - Zykán. Co jsem tak objevil na netu, tak údajně vzniklo přijímení
Zykán ze jména Zachariáš...tomu se mi nechce věřit. Dále jsem zjistil, že
Zykánu, Zikánů apod. žije poměrně hodně v oblasti kolem Berouna, a z
takového širšího hlediska jsem toto přijímení viděl u několika lidí z
Rakouska a Maďarska. Takže typuji, že by původ mohl být český, německý a
třeba i maďarský =D...No a poněvadž jsem svým vzhledem takový nordický typ,
nebude mít pravděpodobně mé jméno co dočinění s cikány

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Zykán je odvozené z příjmení Zich/Zych, které má původ v osobním jménu Zikmund, resp. jeho domácí podobě. Jméno Zikmund je německého původu (staroněmecké Sigismund), lze jej vyložit jako "vítězná ochrana" nebo "ochránce vítězství". Mezi jednu z domácích podob patří mj. Zikan.

Ministerstvo vnitra ČR evidovalo ke dni 22.7.2009 49 mužů a 42 žen s tímto příjmením, viz statistiky ministerstva na adrese http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx .

Použitá literatura:

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr.. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Vyd. 4., přeprac. a dopl.. Praha : Academia, 2006. 651 s. ISBN 978-80-200-1349-1.