Původ jména Příbor

Text dotazu

dobrý den,
ráda bych se dozvěděla něco o názvu města Příbor a o názvu jedné části
Trutnova, konkrétně Kryblice.

Odpověď

Dobrý den,

ukázku z knihy Dějiny města Příbora, která se věnuje výkladu jména města, naleznete na internetových stránkách:

http://cms.pribor.cz/www/cl-350/145-historie/2082-vyklad-nazvu-mesta-pribor/#article_2082

V knize Místní jména na Moravě a ve Slezsku se autoři kloní spíše k názoru, že jméno města Příbor vzniklo z původních jmen Vriburch, Friburg = svobodný hrad, neboť názvy v oblasti Frýdek - Brušperk jsou většinou německého původu.

Název východní části Trutnova - Kryblice vznikl odvozením od příjmení Krybl = ves lidí Kryblových. Příjmení Krybl má původ v německém nářečním slově Grübel, Grübchen = jamka, důlek, dolík.

Zdroje:

HOSÁK, Ladislav. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. [Díl] 2.: M-Ž. 1. vyd. Praha: Academia, 1970-1980.

PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : Jejich vznik, původní význam a změny. Díl II, CH-L. 1. vyd. Praha : Č. akad. věd. a umění, 1949.