Původ jména Malka (Málka), Mala

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na původ jména Malka a Mala (oboje velmi řídké, Malky jsou na Moravě asi čtyři). Moc děkuji, krásný den

Odpověď

Dobrý den,

osobní jméno ve tvaru Mala /Malka jsme bohužel v knize o původu jmen nenašli. Nejbližší podobné jméno je Malkah, které je anglické, avšak pochází z hebrejštiny, s výchozím významem "světlo".

Toto jméno jsme jinak nenašli uvedené ani jako žádnou variantu jiného jména.

V souvislosti s příjmením jsme našli pouze variantu Malkovský, které je dovozeno především z místních názvů, např. Malíkovice, Málkov, Málkovice.

Pokud se o původ jmen zajímáte hlouběji a potřebovala byste přesnější vysvětlení, doporučujeme Vám kontaktovat Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk Český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html).

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.
KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. Vyd. 5., přeprac. a dopl. Praha: Academia, 2010. 783 s. ISBN 978-80-200-1888-5. Dostupné také z: http://eknihy.nkp.cz/[…]/uuid:e3fd7f62-e38d-11e0-bfc3-001e4ff27ac1.