Původ jména Jan

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původu nebo vzniku jména Jan. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

jméno Jan vzniklo z hebrejského Jochánán, což znamená "bůh je milostivý", případně "bohem daný", "milostivý dar boží". Z německé podoby Johannes je odvozeno české jméno Hanuš, z německé domácké podoby Hans zase pochází český Honza. Anglická podoba tohoto jména je John, hovorová pak Jack, francouzská podoba je Jean, španělská Juan, italská Giovanni, norská a dánská Jens, maďarská János a skotská Ian.
Jedním z nejznámějších nositelů tohoto jména je Jan Křtitel. Narodil se šest měsíců před Ježíšem. Jeho rodiči byl jeruzalémský kněz Zacharjáš a příbuzná Panny Marie Alžběta. V době synova narození byli již oba dosti pokročilého věku. Ve věku 30 let odešel Jan na poušť a strávil několik let ve společenství esejců v Kumránu u Mrtvého moře. Když dosáhl patřičného mystického stupně, odešel k Jordánu a hlásal zde příchod Mesiáše (Vykupitele). Kázal ohnivě, vyzýval hříšné, aby se káli, neboť království Boží je blízko, a ty, když se vyzpovídali, omyl vodou z řeky. Získal mnoho následovníků, z nichž někteří se později stali apoštoly. Přišel za ním osobně i Ježíš, žádaje ho o křest. Jan ho nazval "beránkem Božím, který snímá hříchy světa". Křtitelova rostoucí popularita však byla trnem v oku panovačného, samolibého a krutého krále Héróda Antipa. Pohár přetekl, když jej Jan odsoudil za zavržení manželky a sňatek se ženou vlastního bratra. Nová královna se jmenovala Héródiáda a uražena ve své ješitnosti Jana nenáviděla. Štvala proti němu krále tak dlouho, až nechal kazatele uvěznit. Héródés se domníval, že se tím Jana zbavil a vše tím končí. Královně to však bylo málo, a tak sáhla ke lsti. Poradila svéd dceři Salome, že až ji bude Héródés chtít vyplnit nějaké přání, má žádat Janovu hlavu. Tak se i stalo. Héródés již nemohl svůj neuvážený slib vzít zpět, a tak kat Janovi uťal hlavu. Po Janově smrti o něm Ježíš řekl: "Mezi těmi, kteří se narodili z ženy, nepovstal nikdo větší než Jan Křtitel". Od tohoto výroku se také odvozuje velká úcta, které se tento světec těší. Je patronem Malty, Burgundska a Provence. Vedle toho ochraňuje tkalce, krejčí, kožešníky, koželuhy, barvíře, sedláře, vinaře, hospodské, bednáře, kominíky, kováře, tesaře, architekty, zedníky, kameníky, ale i majitele biografů, hudebníky, tanečníky atd.
Informace jsme získali z publikací:
RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme? Praha: Libri, 2000. ISBN 80-7277-013-6.
BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. Praha: Regia, 2003. ISBN 80-86367-35-5.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

11.02.2008 08:42

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu