Původ jména Jan

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původu nebo vzniku jména Jan. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

jméno Jan vzniklo z hebrejského Jochánán, což znamená "bůh je milostivý", případně "bohem daný", "milostivý dar boží". Z německé podoby Johannes je odvozeno české jméno Hanuš, z německé domácké podoby Hans zase pochází český Honza. Anglická podoba tohoto jména je John, hovorová pak Jack, francouzská podoba je Jean, španělská Juan, italská Giovanni, norská a dánská Jens, maďarská János a skotská Ian.
Jedním z nejznámějších nositelů tohoto jména je Jan Křtitel. Narodil se šest měsíců před Ježíšem. Jeho rodiči byl jeruzalémský kněz Zacharjáš a příbuzná Panny Marie Alžběta. V době synova narození byli již oba dosti pokročilého věku. Ve věku 30 let odešel Jan na poušť a strávil několik let ve společenství esejců v Kumránu u Mrtvého moře. Když dosáhl patřičného mystického stupně, odešel k Jordánu a hlásal zde příchod Mesiáše (Vykupitele). Kázal ohnivě, vyzýval hříšné, aby se káli, neboť království Boží je blízko, a ty, když se vyzpovídali, omyl vodou z řeky. Získal mnoho následovníků, z nichž někteří se později stali apoštoly. Přišel za ním osobně i Ježíš, žádaje ho o křest. Jan ho nazval "beránkem Božím, který snímá hříchy světa". Křtitelova rostoucí popularita však byla trnem v oku panovačného, samolibého a krutého krále Héróda Antipa. Pohár přetekl, když jej Jan odsoudil za zavržení manželky a sňatek se ženou vlastního bratra. Nová královna se jmenovala Héródiáda a uražena ve své ješitnosti Jana nenáviděla. Štvala proti němu krále tak dlouho, až nechal kazatele uvěznit. Héródés se domníval, že se tím Jana zbavil a vše tím končí. Královně to však bylo málo, a tak sáhla ke lsti. Poradila svéd dceři Salome, že až ji bude Héródés chtít vyplnit nějaké přání, má žádat Janovu hlavu. Tak se i stalo. Héródés již nemohl svůj neuvážený slib vzít zpět, a tak kat Janovi uťal hlavu. Po Janově smrti o něm Ježíš řekl: "Mezi těmi, kteří se narodili z ženy, nepovstal nikdo větší než Jan Křtitel". Od tohoto výroku se také odvozuje velká úcta, které se tento světec těší. Je patronem Malty, Burgundska a Provence. Vedle toho ochraňuje tkalce, krejčí, kožešníky, koželuhy, barvíře, sedláře, vinaře, hospodské, bednáře, kominíky, kováře, tesaře, architekty, zedníky, kameníky, ale i majitele biografů, hudebníky, tanečníky atd.
Informace jsme získali z publikací:
RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme? Praha: Libri, 2000. ISBN 80-7277-013-6.
BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. Praha: Regia, 2003. ISBN 80-86367-35-5.