Původ jména Halbiger

Text dotazu

Dobrý den,
zajímá mě původ jména Halbiger.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Halbiger/ Halbigerová se nám bohužel nepodařilo vyhledat v žádných nám dostupných zdrojích. Podařilo se nám vyhledat pouze příjmení podobná jako např. Halbich, Halbych, Hälbig. Která by mohla mít stejný základ a která vznikla z německého apelativa Hälbing = půlgroš. Dále jsme si všimli, že uvádíte, že chcete znát význam příjmení Halbiger, ale Vaše příjmení je Habiger, proto se domníváme, že jste se možná pouze upsal a to i z toho důvodu, že dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz v roce 2011 nežil nikdo s příjmením Halbiger/ Halbigerová na území České republiky, zatímco s příjmením Habiger/ Habigerová žilo 84 osob. Z toho 41 mužů a 43 žen. Nejčastěji pak v Zábřehu, Židlochovicích či Mladé Boleslavi. Příjmení Habiger/ Habigerová se nám ale také nepodařilo vyhledat v nám dostupných zdrojích. Opět se nám podařilo vyhledat pouze podabná příjmení, která by mohla mít stejný základ.  A to Habich, Hábich, které vzniklo z německého apelativa Habich = jestřáb.

Zdroje:

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

Projité zdroje:

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)
* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1.
vyd. Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)
* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha :
Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)
* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze : Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)