původ jména Benátky nad Jizerou

Text dotazu

Dobrý den, prosím, je možné zjistit, odkud pochází jméno města Benátky nad Jizerou? Má nějakou souvislost s Itálií? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

místní jméno Benátky, jež je v češtině známo též jako vžitá domácí podoba italského místního jména Venetia (dnes Venezia), města odedávna mezi Čechy proslulého jako prostředník obchodních a kulturních styků Čech s oblastí Středomoří, nabylo v češtině záhy obecného významu "mokré, bažinaté místo při vodě" (italské jméno bylo do češtiny přejato prostřednictvím slovinského Benetke). Tento význam se brzy toponymizoval a dal vzniknout řadě místních jmen v Čechách. Místní jméno Benátky se poprvé objevuje v listině r. 1259 (in Benatek), a to jako jméno osady na levém břehu Jizery. Když kolem r. 1340 biskup jan z Dražic založil na protějším břehu městečko, dal mu jméno "Nové Benátky" (1369, lat. Juvenisbenatek), zatímco starší, levobřežní část rozlišil přívlastek "Staré" (1352 - 1405, lat. Benatek antiqua).
Původ jména Benátky je opravdu možné hledat v Itálii, jiné jazykové vysvětlení neexistuje. K použití tohoto jména u nás sváděla povaha míst. Všechny Benátky v Čechách leží totiž zrovna u řek nebo potoků a kromě toho jsou u některých ve vlhké, močálovité poloze upravené vodní toky. Lidé, kteří českým osadám dali jméno Benátky, vzpomínali bezpochyby na italské Benátky, město pověstné svou polohou a svými stavbami na říčním nánosu v Adriatickém moři, město skvělé, bohaté a rozmařilé. Toto město se nazývá lat. Venetia, italsky Venezia, slovinsky Benetke (odtud asi i české jméno Benátky), německy Venedig.
Informace pocházejí z: LUTTERER, Ivan; MAJTÁN, Milan; ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména Československa. Praha: Mladá fronta, 1982. a PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Praha: Československá akademie věd, 1954.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.02.2008 18:01

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu