původ jména Benátky nad Jizerou

Text dotazu

Dobrý den, prosím, je možné zjistit, odkud pochází jméno města Benátky nad Jizerou? Má nějakou souvislost s Itálií? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

místní jméno Benátky, jež je v češtině známo též jako vžitá domácí podoba italského místního jména Venetia (dnes Venezia), města odedávna mezi Čechy proslulého jako prostředník obchodních a kulturních styků Čech s oblastí Středomoří, nabylo v češtině záhy obecného významu "mokré, bažinaté místo při vodě" (italské jméno bylo do češtiny přejato prostřednictvím slovinského Benetke). Tento význam se brzy toponymizoval a dal vzniknout řadě místních jmen v Čechách. Místní jméno Benátky se poprvé objevuje v listině r. 1259 (in Benatek), a to jako jméno osady na levém břehu Jizery. Když kolem r. 1340 biskup jan z Dražic založil na protějším břehu městečko, dal mu jméno "Nové Benátky" (1369, lat. Juvenisbenatek), zatímco starší, levobřežní část rozlišil přívlastek "Staré" (1352 - 1405, lat. Benatek antiqua).
Původ jména Benátky je opravdu možné hledat v Itálii, jiné jazykové vysvětlení neexistuje. K použití tohoto jména u nás sváděla povaha míst. Všechny Benátky v Čechách leží totiž zrovna u řek nebo potoků a kromě toho jsou u některých ve vlhké, močálovité poloze upravené vodní toky. Lidé, kteří českým osadám dali jméno Benátky, vzpomínali bezpochyby na italské Benátky, město pověstné svou polohou a svými stavbami na říčním nánosu v Adriatickém moři, město skvělé, bohaté a rozmařilé. Toto město se nazývá lat. Venetia, italsky Venezia, slovinsky Benetke (odtud asi i české jméno Benátky), německy Venedig.
Informace pocházejí z: LUTTERER, Ivan; MAJTÁN, Milan; ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména Československa. Praha: Mladá fronta, 1982. a PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Praha: Československá akademie věd, 1954.