Původ jména

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jaký má původ příjmení "Jelének“ (nikoliv "Jelínek").
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy „Naše příjmení“ a „Jména tajemství zbavená“ mají jména Jelínek a Jelének stejný původ =  menší jelen nebo kolouch. Příjmení Jelínek (Jelének) je v mnoha případech, pokud šlo o městské prapředky, inspirován podle bydliště, protože žili v domě se znamením – ne třeba zrovna jelínka, ale jelena. Může také patřit to kategorie jmen „podle vlastností tělesných a duševních“, v tomto případě by se pojmenování „Jelének“ mohlo týkat lidí milých až roztomilých, nikoho neohrožujících, nebo také podle jejich snědé barvy, případně skvrny na kůži (viz kolouch).

Podle webu www.nasejmena.cz se toto příjmení vyskytuje nejčastěji ve Zlínském kraji (především v okresu Uherské Hradiště).

Použité zdroje

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání čtvrté (třetí v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, s.r.o., 2015. 229 stran. ISBN 978-80-86781-26-6.