Původ honorifikační dedikace ulice Rychtaříkovy.

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na původ jména ulice Rychtaříkova v Městském obvodu Plzeň 2. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ulice byla pojmenována podle Jana Rychtaříka (nar. 1819, zemř. 1902). Jan Rychtařík byl plzeňský pedagog, ve školním roce 1953/54 se stal prvním ředitelem České hlavní  školy v Plzni, jejíž budova stála v místech dnešního Divadla J. K. Tyla. Byl člověkem mnoha zájmů - kreslil, zpíval, ale zajímal se také o techniku, snažil se o zkonstruování perpetua mobile.

Použité zdroje

Čekanová, Markéta. Víte, kde bydlíte? Encyklopedie ulic západních Čech. Starý Plzenec: Formát, 1997. 58 s. ISBN 80-901453-8-8.
Čepelák, Václav et al. Dějiny Plzně. II, Od roku 1788 do roku 1918. Vyd. 1. V Plzni: Západočeské nakladatelství, 1967. 296 s., [32] s. obr. příl.
(nov). Plzeňan obětoval celý život perpetuu mobile. Nefungovalo. Mladá fronta Dnes. Kraj plzeňský, 24. 7. 2012, s. B1.