původ citátu

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě původ latinského citátu- aut vincere aut mori. Za odpověd předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

dle skromné poznámky ve "Slovníku latinských citátů" bylo latinské heslo "aut vincere aut mori" ústředním heslem pruského pluku černých husarů.

Použité zdroje:

* ČERMÁK, Josef, ed. a HELLEROVÁ, Kristina, ed. Slovník latinských citátů: 4328 citátů s českým překladem a výkladem. Vyd. 2. Praha: Knižní klub, 2010. 543 s. Universum. ISBN 978-80-242-2745-0.

* KUŤÁKOVÁ, Eva, MAREK, Václav a ZACHOVÁ, Jana. Moudrost věků: lexikon latinských výroků, přísloví a rčení. Vyd. 3. Praha: Svoboda, 1998. 666 s. H(istorica); sv. 2. ISBN 80-902300-4-0.

* STOLAŘOVÁ, Jana. Věčná slova: Výběrový soupis knih citátů, aforismů, přísloví, pořekadel, rčení a úsloví. Cheb: Knihovna Ladislava Zápotockého, 1982. 10 s. Čtenářům / Knihovna L. Zápotockého v Chebu; Čís. 63.