Původ Augusta Sedláčka

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli byl významný
český historik August Sedláček židovského původu. Díky za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

prošli jsme řadu biografických zdrojů a dalších slovníků a encyklopedií, avšak zmínku o tom, že by August Sedláček byl židovského původu, jsme v žádném z nich nenalezli.

Nejpodrobnější informace o životě A. Sedláčka obsahuje jeho biografie Paměti z mého života, jejichž nejnovější vydání je doplněno o vzpomínky jeho druhé ženy. Tento dokument si můžete případně sám prostudovat:

SEDLÁČEK, August. Paměti z mého života / August Sedláček. Osobní paměti / Tereza Sedláčková. -- Vyd. 2., upr. Praha : Argo, 1997. 222 s., [8] s. obr.
příl. : il. ; 22 cm. ISBN 80-7203-165-1 (váz.) : Kč 198,00

Dále zejména články:
KOLÁŘ, Ondřej. O Augustu Sedláčkovi: K připomenutí života a díla velkého učence. Písek : Okr. muzeum, 1988 (JČT 09). 28 s. : fot. ; 20 cm

BLÜML, Josef. Vzpomínka na Augusta Sedláčka (28. srpna 1843 Mladá Vožice - 15. ledna 1926 Písek). Jihočeský sborník historický 62, 1993, s. 227-230.

KOLÁŘ, Ondřej. Odkaz Augusta Sedláčka. (K 150. výročí narození.) Výběr 30, 1993, č. 1, s. 1-8.

MUSIL, F[rantišek]. Život a dílo Augusta Sedláčka. Hláska 4, 1993, č. 3, s.
26-27.

ROŽMBERSKÝ, P[etr]. August Sedláček - 150. výročí narození. Hláska 4, 1993, č. 3, s. 25-26.

BLÜML, Josef. August Sedláček a české dějepisectví. In: August Sedláček a pomocné vědy historické. Sborník prací z konference ke stopadesátému výročí narození Augusta Sedláčka. Mladá Vožice, Městský úřad v Mladé Vožici, Památník Mladovožicka 1995, s. 11-28. Rés. něm. s. 28. August Sedláček und die tschechische Historiographie.

KOTHERA, Lumír. Velmož české historie (k 70. výročí úmrtí Augusta Sedláčka).
Výběr 33, 1996, č. 2, s. 150-153.

Další doporučené zdroje naleznete na následujících internetových stránkách, popř. můžete k jejich vyhledání využít i Bibliografickou databázi Historického ústavu AV ČR (http://biblio.hiu.cas.cz):

http://klaudyan.psomart.cz/clanek.php?id=18
http://www.klubaugustasedlacka.cz/kas/as.html#dalsi