Původ a význam slova kapitál

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jaký je původ a význam slova kapitál. Děkuji

Odpověď

Dobry den,

na zaklade Vase dotazu Vam zasilame vyklad slova kapital:

MACHEK, Vaclav. Etymologicky slovnik jazyka ceskeho. Fotoreprint podle 3. vyd. Praha : Nakladatelstvi Lidove noviny, 1997. s. 240. ISBN 80-7106-242-1

kapital, evropske slovo z it. capitale, fr. capital (lat. capitalis hlavni, od caput hlava), "hlavni, zakladni jistina"

SOJKA, Milan; KONECNY, Bronislav. Mala encyklopedie moderni ekonomie. 4., akt. vyd. Praha : Nakladatelstvi Libri, 2001. s. 255. ISBN 80-7277-032-2. kapital, jeden z vyrobnich faktoru. Ma formu fyzickeho kapitalu, coz jsou kapitalove statky, a financniho kapitalu, jimz jsou cenne papiry

Velka ekonomicka encyklopedie. Praha : Linde, 1999. s. 330. ISBN 80-7201-172-3.
kapital je oznaceni jednoho z vyrobnich faktoru, jehoz transformace ve vyrobe s prispenim dalsich vyrobnich faktoru generuje zbozi a sluzby. Kapital ve smyslu vyrobniho faktoru je nezbytne odlisovat od kapitalu ve smyslu financnich aktiv. Kapital je tvoren investicemi a predstavuje tak transformovany tok investic v podobe stavove zasoby vyrobniho faktoru.