původ a význam příjmení Houlík

Text dotazu

Původ a význam příjmení Houlík.

Odpověď

Dobrý den,

v dostupné literatuře věnující se vysvětlení původu  a významu příjmení  jsme příjmení Houlík nenalezli. V Příručním slovníku jazyka českého (Praha : Státní nakladatelství, 1935-7) jsme ale  nalezli sloveso houlit se = válet se, převalovat se ( např. mračna se houlila), které by s Vaším příjmením mohlo souviset.
Zkuste se pro vysvětlení ještě obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR,  http://www.ujc.cas.cz.