původ a význam příjmení Chalupa

Text dotazu

Dobrý den,chtěla bych se zaptat jaký je původ a význam příjmení Chalupová.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Chalupa označuje majitele chalupy, tj. menšího hospodářství; označuje také společenský status v tradiční vesnici. Do této kategorie příjmení patří také Chalupka, Chalúpka, Chalupníček, Chalupník.

Dle statistik Ministerstva vnitra ČR bylo ke dni 9.5.2007 v ČR 2 415 žen s tímto příjmením a příjmení se tak umístilo na 240 místě, viz. http://www.ria.mvcr.cz/sprava/informat/cetnost/2007/prijmeni/cet_prijm_zeny.csv .

Další informace naleznete v publikacích:

MOLDÁNOVÁ. Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr.. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2.. Praha : Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.Vyd. 1.. Praha :Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.